Genel
Trend

Minimalist Yaşam Felsefesi

Minimalizm, yaşantımızın her alanını daha sade ve dingin bir hale getirmek amacıyla kurgulanmış bir yaşam felsefesidir. Psikolojik ve sosyal olarak daha mutlu olmamızı sağlar. Bununla birlikte, hem bireysel hem de toplumsal özgünlüklerimizin korunmasına yardımcı olur. Böylelikle zamanı daha anlamlı ve değerli şeylerle geçirerek toplumda da pragmatist bir anlayışla var oluruz. Önemli olan, sahip olunan değerleri amacına uygun yaşamalı ve içinde bulunulan çağa bu şekilde “kendimize göre” ayak uydurmaktır.

Az’ın ‘çok’luğuna ve gücüne işaret eden minimalizm, kökeni 1960’lara uzanan bir akım. Özellikle sanat ve müzikte, sadelik ve nesnelliği öne çıkarır. Bu tür işler, ‘minimalist’ ya da ‘minimal sanat örnekleri’ olarak adlandırılır. Son yıllarda ‘İskandinav minimalliği’ popüler kültürde etkili oluyor. ‘Minimal yaşam’ diye özetleyebileceğimiz çeşitli hayat görüşleri ve yaşam felsefeleri de yine oldukça etkili.

Minimalizmin bir hayat felsefesi olarak ortaya sunulmasının gerekçesi, bir merak konusu. Uzmanlara göre, minimalizm sizi fazlalıklardan kurtaracağı için önemli. Odaklanmayı zorlaştıran, kişiyi yolundan alıkoyma potansiyeli taşıyan pek çok şeyi hayattan çıkartmayı gerektiren minimalizm, zamanı daha verimli ve yararlı kullanmayı sağlar.

Başa dön tuşu