Seyahat
Trend

Yeşil Kent Singapur Gezi Rehberi

Sahip olduğu yüz ölçümü ile dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Singapur, gerek ekonomi gerekse de turizm konusunda dünyaya örnek gösterilecek başarıları ile Asya‘nın en dikkat çeken şehir devletlerinden bir tanesi. Çin, Malay ve Hint halkının bir arada yaşadığı bu ufak devlet her yıl başta komşu ülkeleri Malezya, Tayland, Filipinler ve Endonezya olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden ziyaretçileri ağırlıyor. Bu ülke aslında İstanbul’un yalnızca 9’a biri büyüklüğe sahip olduğunu öğrenmekse insanı hayrete düşürüyor.

Nüfusun %77’ni Çinliler, %14’nü Malaylar, %8’ini Hintliler, gerisini de diğer azınlıklar oluşturuyor. Singapur’un kendisine ait 40 kadar adacıkla birlikte yüzölçümü 622 km2 kadar. Nüfus yoğunluğu oldukça yüksek ve kilometre kareye yaklaşık 4488 kişi düşüyor. Eğitim seviyesi yüksek, nüfusun %96’sı okur yazar.Çok zengin bir kültür ve tarihe sahip olan ülke, toplamda 4 resmi diliyle oldukça dikkat çekiyor. Çince, Malayca, İngilizce ve Tamil olarak bilinen Hint dilinin kullanıldığı yerde, etnik kökenler önemli rol oynuyor. Adaya ilk gelindiğinde yerli halkın Malaylar olması resmi dil ilan edilmesinde etken olurken, günümüzde nüfusun çoğunun Çinlilerden oluşması resmi dillere bir yenisinin eklenmesinin sebepleri arasında. Singapur’un nüfusu 5,5 milyon. Bunun 3,8 milyonu yerleşik nüfustan 1,6 milyonu ülke dışında yaşıyor. Nüfusun %74’ü Çinli, %13’ü Malay, %9’u ise Hintli. Bu 3 halk sorunsuz bir şekilde bir arada yaşıyor. Çin’li toplumun yoğun olduğu Chinatown, Hint nüfusunun fazla olduğu Little India ve Arap vb nüfusunun fazla olduğu Arab Quarter bölgeleri çok farklı yapılara sahip. Metro ile bu noktaları gezdiğinizde sanki farklı şehirlere gelmiş gibi hissedebilirsiniz.

Singapur, sürekli büyüyerek gezilecek çok sayıda değişik yere ev sahipliği yapıyor. Şehrin simgesi Merlion Heykeli, çok sayıda bahçe ve eski tapınaklar bu yerler arasında sayılabiliyor. Bunlara ek olarak Çin Mahallesi, Orchard Yolu, Gardens by The Bay ve Marina Bay gibi önemli yerler de sayılabiliyor.

Singapur’da Singapore Tourist Pass ile gezmek oldukça rahat. 1,2 ve 3 günlük çeşitleri olan bu kartları satın alarak metro ve otobüse süreniz boyunca sınırsız binebilirsiniz.Bu kartı satın alarak her metro durağında sürekli bilet alma derdinden de kurtulursunuz. 1 günlük bilet 10 S$, 2 günlük bilet 20 S$ ve 3 günlük bilet ise 30S$. Fiyatlar Singapur Doları. Bu fiyat dışında kart depozitosu için de 10 Singapur  Doları vermeniz gerekli. Depozitoyu kartınızı iade ettiğiniz geri alıyorsunuz. Kartınızı havaalanında metroya ilk bineceğiniz yerdeki ilgili gişeden alabilirsiniz. Eğer 3 günden fazla Singapur’da bulunacaksanız 3. günün sonunda tekrar ücret vererek kartınıza gün eklemesi yaptırabilirsiniz. Dönüşte yine havaalanında depozitonuzu geri alabilirsiniz.

Başa dön tuşu