Genel

Origami: Turna Kuşu

Kare şeklindeki kağıdınızı, kesik çizgi ile gösterilen yerden ters üçgen olacak şekilde ikiye katlayın.

Elde ettiğiniz üçgeni çizgili yerden ok yönünde katlayarak daha küçük bir üçgen haline getirin.

Üstteki kanadı ucundan kaldırın ve üstteki kat yerinden aşağı bastırın. Fotoğrafta kesik çizgi ile gösterilen yerin dışa doğru (dağ şeklinde) katlanması gerekiyor. Böylece küçük bir kare elde ediyorsunuz.

İşte modeliniz bu şekilde görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirerek aynı işlemi (3. adım) diğer kanat için de tekrarlayın.

Kare haline gelen modelinizin açık ucunu aşağıda tutarak, kesik çizgiyle gösterilen yerlerden ok yönünde içeri katlayın (vadi katı). Kağıdın kenarlarını iyice ezerek kat yerlerini belli edin ve ardından katladığınız yerleri açın. (Yandaki kanatların kenarı, karenin ortasındaki çizgiyle hizalanmalı. Üstteki üçgenin ucu da yine bu çizgiye denk gelmeli.)

Şimdi karenin en alt ucundan (siyah noktalı yer) tek bir katı tutarak yukarı kaldırın.
Yandaki kat yerleri içe doğru katlanırken, yukarıda çarpı işareti çizili kat yeri bu sefer arkaya doğru katlanacaktır.

İşte modeliniz böyle görünmeli.Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (5. ve 6. adımlar) modelin arkasına da uygulayın.

İşte modeliniz böyle görünmeli. Şimdi kağıdınızın arkasını çevirin ve aynı işlemi (8. adım) arka taraftaki kanatlara da uygulayın.

Modelinizin aşağı doğru uzanan kılıçlarından bir tanesini yan tarafından hafifçe aralayın ve kesikli çizgi üzerinde dağ katı oluşacak şekilde içeri doğru katlayın (ters katlama).

Modelinizin böyle görünmesi gerekiyor. Aynı işlemi (9. adım) sol taraftaki kılıç için de uygulayın.

Her iki kılıcı da içeri doğru katlanarak havaya kaldırılan modelin bir tarafı turna kuşunun kuyruğunu, diğer tarafı ise gagasını oluşturacak. Gagayı yapmak için az öncekine benzer bir katlamayı, sadece kılıçlardan birinin uç kısmına uygulayın. Kesikli çizginin bulunduğu yerde dağ katı olacak şekilde içeri doğru katlayın.

Kuyruğu ve gagası tamamlanan kuşun kanatlarını hafifçe yanlara doğru çekerek açın.

İşte bütün zarafeti ile turna kuşu.Ortasından bir delik delerek diğer kuşlarınızla birlikte bir ipe dizebilirsiniz.

Başa dön tuşu