Yaşam Tarzı
Trend

Neden Plastik Pipet Kullanmamalısınız?

Plastik pipetler günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Özellikle restoran ve kafelerde veya evlere gelen yemek servislerinde sıklıkla kullanılıyor. Öyle ki, bazen özellikle istemediğinizi belirtseniz bile bir şekilde pipetler masanıza ulaşıyor. Umursamadan kullandığımız bu pipetlerin sağlığımıza oldukça fazla.

Son zamanlarda ise uluslararası çapta plastik pipetlere karşı bir hareket başlamış durumda. Starbucks pipet kullanımının önüne geçecek bir bardak hazırlıyor, otel zincirleri ve havayolları plastik pipetleri artık kullanmayacağını açıklıyor. Bunları duymak gerçekten önemli. Plastik pipetler aynı zamanda su canlıları içinde tehlike yaratmakta. Pipetlerin yemek olarak görülmesinin yanısıra bazı durumlarda, bu plastik pipetler hayvanların vücutlarına saplanabiliyor. Bu yüzden plastik pipetlerin kullanımının giderek azalması oldukça önemli. 

Okyanuslarda bulunan plastik pipetler sadece kendileri zarar vermekle kalmaz aynı zamanda okyanus sularında bulunan diğer kimyasalları ve bakterileri de çeker. Sadece okyanuslara değil okyanuslarda bulunan deniz canlılarına da zarar veriyor plastik çubuklar. 2015 yılında, burun deliğine sıkışmış bir plastik saman ile bir deniz kaplumbağası videosu YouTube’da viral oldu. Sadece deniz kaplumbağaları etkilenmemekte -deniz aslanları, deniz kuşları, balıklar, balinalar ve yunuslar , okyanuslardaki plastik kirliliğin bir sonucu olarak tehlikede. Okyanusta yaşayan sevimli hayvanları, plastik pipetleri kullanmayı bırakmalısınız.

Plastik çubukları kullanmak yerine, bir bardağa veya paslanmaz çelik bir pipete yatırım yapmayı düşünün. Bu, kullandığınız plastik miktarını azaltmak ve çevreye yardımcı olmak için yaptığınız en doğru davranış olacak. Bir dahaki sefere bir restoranda olduğunuzda, ilgili kişilere içeceğinize bir pipet eklememesini söyleyebilirisiniz.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu