Yaşam Tarzı

Hayat Planlayıcı Felsefe: Bullet Journal

Birçok insan hayatını planlamakta zorlanır. Plan yapmak ve bu planları yazıya dökmek zor gelir ve bunun sonucunda fark etmesek de birçok işimizi, hayalimizi ve hedefimizi erteleriz.  Bullet Journal, zamanınızı daha iyi yönetmek ve ne zaman ne yaptığınızı görmek için güzel bir sistem. Kickstarter projesi olarak başlayan ve birçok insanın uygulamasıyla yaygınlaşan, hayat tarzı haline gelen bir kişisel günlük aslında.

Bullet Journal ile yapılacaklar, gidilecek etkinlikler, özel günler vb. şeyleri günlük, aylık ve yıllık olarak listeliyorsunuz. Bunu yaparken çeşitli renkli kalemler, post-itler kullanarak da zevkli hale getiriyorsunuz, bunun yaratıcılığı arttırdığı ve işlerin unutulmasını zorlaştırdığı söyleniyor. Bullet Journal artık bir ajandadan daha fazlası aslında. Bir akım ya da bir sanat haline geldiğini söyleyebiliriz.

Bullet Journal’da temel birkaç bölüm var. Birincisi index bölümü. Günlüğümüzü tutarken bütün sayfalarımıza numaralar veriyoruz ve içindekiler bölümümüze de önemli sayfaları numaralarıyla birlikte kaydediyoruz. Devamında ekleyeceğiniz her yeni başlığın sayfa numarasını içindekiler kısmına yazabilir bu sayede aradığınızı bulabilirsiniz. İkinci adımda anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Örneğin görevler, tamamlanmış görevler, organizasyonlar vb. kelimeler için belirleyeceğiniz simgeler sonraki kısımlarda karışıklığı azaltacak. Haftalık, aylık ve yıllık olarak belirlenen görünümler size kalmış. Tamamen kişisel ve tamamen sizin zevkinize kalmış hayatınızı kolaylaştıracak bir defter Bullet Journal. Deneyen birçok insan ise hayatının düzene girdiğini söylüyor.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu